неделя, 18 декември 2016 г.
LXXI част
петък, 9 декември 2016 г.
LXX част
Мръкна вече навън, комшийката Дора мина да ме види, да си разкажем това-онова. На тръгване, видяхме, че небето над планината е червено - значи сняг да чакаме, каза Дора. Печката бумти, изключих фурната, където бях метнала едно пиле, за да оправи въздуха и да замирише на дом. Сега ще стана да панирам едни печени пиперки, да подредя масата. След 10 минути ще пристигне влака, с който Петър си идва от София. Оня същият влак, който миналата година гонех и мразех, защото ме откарваше далеч от дома.
понеделник, 5 декември 2016 г.
LXIX част
Като казах Петър, бързам да си кажа, че той този месец на два пъти сериозно ме притесни. Без повод вдигна кръвно над 200 на еди колко си, при това два пъти. Като резултат от това утре ще влезе в болница в София. Днес го изпратих на гарата в Попово, прибрах се сама и тези дни ще си кукувам тук. Притеснено ми е за него. Съветвах се и със сестра ми - тя нали е кардиолог, макар и в Германия. Не искам да му правят коронарография, не се и налага, защото той няма симптоми, които да я налагат. Дано само той не стане част от онези пациенти, които са благодатна почва да се източва здравната каса. Каквото и да стане, нека да е най-доброто за него!
След тревогите по Радо през уикенда, днес той е неотлъчно до мен. Сега се е прострял и спи - видимо доволен, че сме в къщи, че печката приятно е стоплила и не само телата ни, но и душите ни са се размекнали. Въпреки притесненията.
събота, 26 ноември 2016 г.
XLVIII част
След кратка следобедна почивка, почукването на кълвача по стъблото на ябълката ме накара да си сложа якето и да изляза на двора. Събрах последните окапали ябълки за прасетата, изрязах три туби, за да покрия розите - идват студени дни, а аз не искам да ги погубя. Заслах на кокошките много нова слама, за да им е мекичко и топло, а те пощуряха да я ровят. Говореха си нещо на техния кокоши език и видимо бяха доволни. Пренесох изсушена коприва и трева на зайката - тя най-добре знае кое за какво да използва. През цялото време котката Джиджа ме гледаше от една греда от сайванта и ме дебнеше да остана неподвижна, за да се метне на гърба ми. Създадох ѝ достатъчните условия и тя не изпусна момента. Така се гушна в мен и замърка, че въпреки мократа от мъглата козина, я приютих под якето. Ходихме си така известно време, а след това й омръзна и хукна да дебне да хване я някое мишле, я някое врабче. Често влиза при кокошките, защото там идват врабчета. Идея нямам как котешкия й акъл прави разлика между малките пиленца и врабчетата.
събота, 19 ноември 2016 г.
LXVII част
Вчера, като се прибрахме с майка, Исмет беше оставил в къщи една козя кожа, та днес трябваше да се занимая и с нея, предвкусвайки удоволствието сутрин, когато с боси крака стъпя върху нея. Но има време до тогава.
Сега, сега... ами хубава вечер от мен!
неделя, 30 октомври 2016 г.
LXVI част
петък, 21 октомври 2016 г.
LXV част
неделя, 2 октомври 2016 г.
LXIV част
четвъртък, 22 септември 2016 г.
LXIII част
Покрай писането и на другите неща (направих си сметка, че към момента съм разписала към 200 страници, а имам още много), почти не ми остава време за друга работа. Храненето на животните няма как да се пропусне и май до там ми стигат силите. Хубаво ми е, че всеки ден се прибирам тук, в Посабина и Радо подскача около мен от радост.
Направихме гаф. Пепа роди посред нощите и преди да се усетим, изпотъпкала малките прасенца. Остана само едно. Сега се грижи за него и му се радва. Мислехме да го държим в съседната клетка и да го пускаме при майка му на всеки три часа. Даже първата нощ ставахме по ред с Петър, за да го правим. На втория ден след раждането, Пепа ставаше неспокойна, като отделим детенцето й и затова оставихме решетката между двете клетки отворена - малкото да реши само къде иска да стои.
Днес мислех да се наспя хубаво, а пак станах преди 6 часа. Навън вали, небето бавно се развиделява, аз пия на малки глътки кафе и си планирам предстоящите четири почивни дни. Има много домати за обиране - вече идея нямам какво да го правя, така и никой не дойде на гости, за да му дам. Е, майка мина за два дена, но една кофа - колко може да носи - въобще не си пролича, че е брано. Пипер, камби, патладжани, люти чушки, грозде, дюли - трябва да се обират и прибират. Дъждът се усили и май няма да мога да вляза в градината днес. Ще имам възможност да остана вътре и да си оправя къщата. Ще направя и баница и ще си попиша училищните работи. Петър смята, че трябва да направя успореден блог, в който да описвам радостите и проблемите на учителката.
събота, 20 август 2016 г.
LXII част
сряда, 10 август 2016 г.
LXI част
неделя, 7 август 2016 г.
LX част
неделя, 31 юли 2016 г.
LIX част
четвъртък, 28 юли 2016 г.
LVIII част
неделя, 24 юли 2016 г.
LVII част
Срещата беше, ала...
събота, 16 юли 2016 г.
LVI част
неделя, 3 юли 2016 г.
LV част
И пак синьото рено мина по моста. И пак влакът влезе в гарата и след това потегли. Дали ще е за последен път? "Малко остана, Радо, ще си дойдеш!" Тези думи на Краси, изречени преди малко повече от година ми останаха като завет, с който понасях и студа, и дъжда, и жегата, и закъсненията на влаковете, и пътуването в коридора, и багажите, и хорската простащина, и... Вчера стана 1 година, откакто загина нелепо Краси. 1 година не е между нас, а неговите думи продължават да ми дават сили да се справям с всичкото, което е извън идилията на нещото, наречено селски живот. Не знам дали си личи от написаното, че животът на село е само "птички и тревички". Има не малка доза превиване на гръб, носене на тежести, неприятни миризми и буболечки. Покрай хапването на " истински продукти", както казва една приятелка на майка, има достатъчно работа, че дори и да не си помислям за фитнес или спорт, защото не отдавам значение на килограмите си, но държа фигурата ми да е стегната.
Миналата седмица не писах в блога. Синът ми си беше дошъл за 6 дни и пътувахме заедно към Варна, а напоследък покрай несвършващата работа по двора, единственото време за писане остава във влака. Не писах, ама така се зарадвах, че синът ми намери време и за Посабина. Замина си за Англия на рождения ми ден, а утре му е първият работен ден като програмист. Нещата се подреждат и при него, както и в нашия селски двор. Вече берем тиквички, патисони, краставици, люти чушки, по малко малини, доматите и патладжаните едреят, картофите и лука взеха да пожълтяват, прибрахме граха, а днес варих конфитюр от круши - любимият на племеника ми. Разказва ми се играта от плевене, ръцете ми стават на бразди, на тена ми би завидял всеки провинциалист (тук намигвам ала Хемингуейски), но не се оплаквам. Странна е идеята, че някъде там в мислите и усещанията ми, Краси, татко, баба и баба Стефана (живяла в къщата) ни наблюдават и следят как се справяме. Да, да знам. "Всичко ще се нареди!".
неделя, 19 юни 2016 г.
LIV част
Болката, която изпитвам, когато Петър ме остави с багажа на гарата и тръгне обратно към къщи, е нещо което не минава вече година. Седя до стълбите и търся погледа му в огледалото за обратно виждане, докато храстите скрият колата. После хуквам по стълбите нагоре и се спирам пред гарата, за да видя отдалечаващото се рено по моста. На фона на залеза. И за пореден път си давам сметка, че не само реното и денят си отиват. Понякога се срамувам от влагата в погледа ми, затова бързо започвам да си правя равносметка за свършеното през уикенда, за приятните моменти с животните. Наближават 12 месеца, откакто отглеждаме Пепа. С усмивка си спомням колко неопитни бяхме тогава, когато поискахме да гледаме и животни и Краси ни даде кураж. Сега, година по-късно имаме и зайка, и две квачки с малки пиленца. Цветята в двора са много повече и по-разнообразни, а за зеленчуците да не говорим...
Пътувам сега във влака, попротягам крака от време на време, защото са натежали и уморени, не смея да се облегна много, защото гърбът ми е изгорял, с притеснение поглеждам ръцете си, от които не можах да скрия следите на земеделския труд и през мислите ми хвърчат задачите за следващата работна седмица. А в сряда ме чака радост - синът ми си идва за 6 дена, преди да започне работа по специалността си в Англия.
Дано до есента и аз намеря начин да не се налага всяка седмица да гледам отдалечаващата се кола с познат силует в посока залеза.